Kurikulum izvannastavnog programa
„Multi-kulti ambasadori“

Sveobuhvatni ciljevi programa su:

• razvoj interkulturne pismenosti i drugih interkulturalnih kompetencija učenika osnovnih škola u cilju razumijevanja i osvještavanja multikulturalnog karaktera društva oko sebe i podizanja razine uvažavanja i podržavanja različitosti prilikom suživota i interakcije s osobama različitih kultura.
  • omogućiti aktivnosti koje će promicati toleranciju i razumijevanje, pružati prilike za interakciju različitosti i međukulturni dijalog, te doprinijeti stvaranju dinamične i inkluzivne škole. Navedene aktivnosti snažno će doprinijeti adekvatnom odgovoru na potrebe učenika, integrirajući glazbeno obrazovanje i ICT tehnologije u izvannastavnim aktivnostima.
  • osnaživati kompetencije nužne za cjeloživotno učenje

Specifični ciljevi - ostvaruju se kroz jedan ili više pojedinih predmeta:

• Istražiti multikulturalnost kroz upoznavanje kulturno-povijesne baštine različitih kultura koje žive na istom području
  • Osvijestiti specifičnosti različitih kultura kroz novinarstvo, glazbenu, likovnu, scensku i filmsku umjestnost, folklorni ples tradicionalnu kuhinju
  • Upoznati velikane i inovatore različitih naroda i kultura i njihova postignuća koja su značajno doprinijela razvoju znanosti i kulture, kako na lokalnoj, tako i na globalnoj razini
  • Unaprijediti komunikaijske vještine i nenasilno rješavanje sukoba.

Značaj programa:

Ovakva vrsta izvannastavnog programa izravno je orijentirana na promicanje i primjenu odgoja za vrijednosti u odgojno-obrazovnim ustanovama. Primjenom ovakvih i sličnih programa koji potiču na uvažavanje i skladan suživot s različitim kulturama i vrijednostima ustanove doprinose razvijanju vrijednosnog sustava djece i mladih.

Vrednovanje programa:

• Zainteresiranost i konačan broj uključene djece u izvannastavni program
  • Povratna informacija učitelja za izvedivost programa, napredak i uključenost učenika, a koji su nositelji izvannastavnog programa
  • Povratna informacija učenika uključenih izvannastavni program i njihovih roditelja: zadovoljstvo provedenim slobodnim vremenom, utjecaj na stavove i ponašanja
  • Povratna informacija učitelja školskih predmeta u kojima postoji povezanost sadržaja s tematikom izrađenih izvannastavnih programa, npr. zamijećene promjene pristupu predmetu, znanje o sadržajima koje su izravno ili neizravno povezani sa sadržajem izvannastavne aktivnosti, promjena u stavovima vezanih uz ciljeve izvannastavnih aktivnosti.

Financiranje izvođenja programa:

Nabavka opreme kojom će se ostvariti programom zadaniMaterijalni uvjeti financirat će se iz predviđenog projektnog budžeta. Ostali troškovi (školski prostor, troškovi režija, rad nastavnika, putni troškovi izleta itd.) bit će pokriveni školskim troškovnikom za predviđenim za provođenje školskih izvannastavnih aktivnosti.