Služba za školsku medicinu

Obavijest roditeljima

Od ove godine cijepljenje protiv Humanog papiloma virusa odlukom Ministarstva zdravstva i HZJZ-a, te uz preporuku Hrvatskog društva za školsku medicinu, besplatno je za sve učenice i učenike od petog razreda do 25. godine života.

• Cijepljenje je preporučljivo provesti prije izlaganja infekciji HPV-om, što znači da je poželjno cijepiti se prije započinjanja spolne aktivnosti
  • Za cijepljenje učenica i učenika na raspolaganju je devetvalentno cjepivo : Gardasil 9
  • Gardasil 9 je namijenjen cijepljenju protiv sljedećih bolesti uzrokovanih HPV-om:

-premalignih lezija i raka koji zahvaćaju vrat maternice, stidnicu i rodnicu kod ženskog spola, penis kod muškog spola, te anus i orofarinks  kod oba spola

-spolnih bradavica kod oba spola

• ZA VIŠE INFORMACIJA O CIJEPLJENJU JAVITE SE NADLEŽNOM ŠKOLSKOM LIJEČNIKU

Vesna Buljan, dr.med., spec.škol.med.

Mirela Karšić, mag.med.techn.

Drinska 8, 31000 Osijek, Croatia

Tel: (+385) 031/225-751

Fax: (+385) 031/206-870

e-mail: zz-skolska-medicina-01-os@zzjzosijek.hr

Zaštita sigurnosti djece na internetu

Djeca, kao najranjiviji korisnici interneta, mogu biti izložena neprimjerenim sadržajima ili ponašanjima na internetu i zbog toga im je potrebna potpora odraslih, odnosno roditelja, neovisno o tome što djeca o temi sigurnosti i ponašanja na internetu znaju više od samih roditelja.

Program Zaštita sigurnosti djece na internetu i u svijetu mrežnih tehnologija pokrenut je u suradnji Ministarstva znanosti i obrazovanja i Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM) te u partnerstvu s Hrvatskom poštom. On pruža dodatnu pomoć sustavnom obrazovanju osnovnoškolske djece, uz davanje potrebnih informacija njihovim roditeljima o odgovornom ponašanju uporabe mrežnih tehnologija, u trenutku kada se djeca njima počinju samostalno koristiti bez stalnoga nadzora odraslih.

Više informacija o programu, dostupnim materijalima i aktivnostima potražite na HAKOM mrežnim stranicama.

Publikacije objavljene od HAKOM-a vezane uz zaštitu djece na Internetu dostupne su ovdje.

Video sadržaj "Kako zaštiti djecu na internetu"

Brošura za roditelje

Zbog rastuće dostupnosti proizvoda koji sadrže nove psihoaktivne tvari te visokih rizika koji se povezuju s njihovom konzumacijom, svrha ove brošure je informirati roditelje o toj pojavi. U njoj će roditelji naći osnovne informacije o tome što su nove psihoaktivne tvari (nove droge), u kakvim se oblicima pojavljuju, gdje se iste mogu nabaviti, koji su učinci i štetne zdravstvene posljedice konzumacije novih droga te kako prepoznati trovanje novim psihoaktivnim tvarima.

Također, u priloženoj brošuri su navedeni savjeti za roditelje kako na vrijeme uočiti i spriječiti problem vezan uz konzumaciju novih psihoaktivnih tvari, odnosno kako razgovarati s djetetom o novim drogama i štetnim posljedicama njihove konzumacije.