Još jedno novo iskustvo naših učenika

Autor: Zdravka Milošić, 18. 1. 2019.

Petnaestero učenika naše škole posjetilo je 16. siječnja 2019. godine s učiteljicama Barbarom Dadić Eđed i Elvirom Grančić  Glas Slavonije, Slavonski radio i Slavonsku televiziju u Osijeku.

Iz Laslova smo krenuli nakon drugog sata nastave, mini autobusom prijevoznika DJ line iz Đakova.

U Glasu Slavonije srdačno nas je dočekala urednica rubrike Osijek Ivana Rab Guljaš, provela nas redakcijom i upoznala sa zadaćama novinara i ostalih djelatnika koji se brinu da novine stignu do čitatelja. Saznali smo kako izgleda dan u novinskoj kući i kako nastaju novine. Gospođa Ivana je podijelila s nama svoje dugogodišnje iskustvo,a učenici su je pozorno slušali i postavljali pitanja o onome što ih je dodatno zanimalo. Glasova urednica je učenike naučila kako  pripremiti i realizirati intervju, kako napisati reportažu, a njeno će nam znanje poslužiti pri pripremi školskih digitalnih novina.

Gospođa Ivana nas je, nakon druženja i zakuske u Glasu Slavonije, odvela na Slavonski radio. I ovdje su nas toplo dočekali, upoznali nas s prostorom u kojem novinari rade i uređajima kojima se emitira program s radija. Naj događaj je, naravno, bio kada su se učenici uživo uključili u program zahvaljujući voditeljici radiopostaje Marijani Bošnjak Žebić.

Zadnji posjet bio je Slavonskoj televiziji, rekli bismo „šećer na kraju“. Domaćini su nas odmah po dolasku počastili i okrijepili. Na STV-u smo obišli  montažu, sobu za snimanje u kojoj su učenici snimani dok su čitali tekstove, a zatim slušali kako zvuče njihove snimke. Uveli su nas u prostoriju u kojoj se snima program uživo, voditeljica programa ih je intervjuirala, vidjeli smo kako izgleda green screen, razne kamere, ali i blesimetar.

Izvrsno smo se proveli, štošta novoga vidjeli i naučili, a svoje domaćine moramo pohvaliti zbog  susretljivosti, toplog dočeka, truda i strpljivosti.

Na kraju smo se i prošetali, posjetili McDrive te uzbuđeni i zadovoljni stigli u Laslovo u 15 sati.

Posjet je planiran i realiziran u sklopu projekta „Festival multikulturalnosti“.

O zanimljivom danu koji su učenici proveli napisan je i članak u Glasu Slavonije, a među priloženim dokumentima možete poslušati i zvučni zapis sa Slavonskog radija kojim su se naši učenici javili u eter. Na dobivenom zvučnom zapisu zahvaljujemo mami Aniti Toth.

Priloženi dokumenti:
Zvucni_zapis_sa_Slavonskog_radija.mp3 (3.49 MB)