13. studenoga – Svjetski dan ljubaznosti

Autor: Zdravka Milošić, 18. 11. 2015.

13. studenoga 1998. godine na inicijativu Svjetskog pokreta za ljubaznost u Tokiju je održana Konferencija o ljubaznosti. Tada je donesena deklaracija koja govori o ljubaznosti, toleranciji i prihvaćanju razlika, a 13. studenoga proglašen je Svjetskim danom ljubaznosti. Najviše pozornosti mu posvećuju u Kanadi, Japanu, Australiji, Nigeriji, Saudijskoj Arabiji, Indiji, Italiji, Singapuru i Velikoj Britaniji.

Mi, razred pun dobre i vesele djece, odlučili smo se širiti ljubaznost, podržati ovaj pokret te smo organizirali razredni projekt. Ovom prilikom razmislili smo o svojim postupcima, svojim odlukama i njihovim posljedicama te na koje sve načine možemo biti ljubazni prema drugim osobama.

Učenici su na satu radili u skupinama i izradili plakate. Teme plakata su bile: Idi  pa i ti čini tako, Reci čarobnu riječ, Podari kompliment i Ne širi tugu, već sreću.

Kako bismo što bolje uvježbali ljubaznost, učiteljica Hrvatskog jezika i razrednica 6.r. odlučila je da cijeli sljedeći tjedan bude tjedan lijepih riječi. Tijekom tjedna učenici će svakodnevno u tabelu,  koju im je razrednica izradila, bilježiti tko je bio najljubazniji učenik, tko nije bio ljubazan, prema kome su oni bili ljubazni ili nisu, na koji su način pokazali svoju ljubaznost. Na kraju tjedna izabrat ćemo najljubaznijeg učenika 6. razreda.

Ne smijemo zaboraviti da LIJEPA RIJEČ OTVARA SVA VRATA, A OSMIJEH NIŠTA NE KOŠTA.

Učiteljica Hrvatskog jezika i razrednica 6. razreda Elvira Grančić