Svjetski dan Pravedne trgovine

Autor: Zdravka Milošić, 15. 5. 2014.

Svjetski dan Pravedne trgovine (World Fair Trade Day) inicijativa je Svjetske organizacije Pravedne trgovine (World Fair Trade Organization – WFTO) koju podupiru i u kojoj sudjeluju na tisuće građana, proizvođača, potrošača, Fair Trade organizacija i društvenih pokreta za zaštitu okoliša diljem svijeta. Zadnjih desetljeća ovu inicijativu podupiru i mnoge vlade, lokalne uprave, nacionalne i nadnacionalne institucije.

World Fair Trade organizacija raspisala je natječaj za učenike osnovnih škola na kojemu je pobijedila učenica naše škole. Rad Lorene Albert, učenice sedmog razreda pod mentorstvom prof.lik.kult. Lidije Mazalović, izabran je kao vizualni identitet za plakat, letke i majice koji će promovirati Svjetski dan Pravedne trgovine. Lorenin rad moguće je pogledati tokom svibnja u galeriji u Balama.

Jedan od glavnih ciljeva Udruge za promicanje pravedne trgovine “Fair Trade” jest upoznavanje javnosti s temeljnim obilježjima, principima i standardima Fair Trade-a, te primjenom koncepta pravedne trgovine na nacionalnoj razini. Stoga Udruga organizira ovu godišnju Fairtrade manifestaciju kako bi postigla veću informiranost i osviještenost građana, jedinica lokalne uprave, Vlade, poslovnih subjekata i šire javnosti o važnosti i uspješnosti Fair Trade koncepta koji osobito zadnjih 15-ak godina u svijetu opravdava svoje postojanje mijenjajući život milijunima ljudi diljem svijeta.

Svjetski Fair Trade dana održan je 10. svibnja s početkom u 17 sati u Balama, a organizator je Udruga za promicanje pravedne trgovine “Fair Trade” iz Bala.

U program je uključeno prikazivanje filma Mira Aščića “Poluafrikanac”, degustacija FT proizvoda, sajam domaćih eko proizvoda, izložba fotografija, učeničkih radova, nastupit će i Jazz Trio “Just a Friend” i još mnogo toga.

I mijenjajući živote onih koji se u tu priču daju uključiti, jer ”dobro je činiti dobro”.

Lorenin plakat