Međunarodni dan dječje knjige i Godina braće Grimm

Autor: Zdravka Milošić, 10. 4. 2013.

Međunarodni dan dječje knjige obilježava se svake godine 2. travnja na godišnjicu rođenja jednog od najpoznatijih pisaca bajki Hansa Christiana Andersena.Na taj dan, organiziranjem različitih aktivnosti u knjižnicama nastoji se ukazati na važnost čitanja i razvijati ljubav prema knjizi i čitanju.

U našoj školi učenici prvog razreda 2. travnja posjetili su školsku knjižnicu, poslušali bajku braće Grimm Kraljica pčela, razgovarali o njoj i potom je ilustrirali izrađujući straničnike. Na taj način obilježili smo Međunarodni dan dječje knjige i ujedno Godinu braće Grimm.

Godina 2013. je proglašena Godinom braće Grimm, a popraćena je nizom kulturnih zbivanja ponajviše u Njemačkoj, domovini braće Grimm. Povod cijeloj manifestaciji je 200-ta obljetnica objavljivanja prvog izdanja zbirke bajki braće Grimm pod nazivom Dječje i domaće bajke( 20. prosinca 1812.) i  150 godina od smrti Jacoba Grimma ( 20.rujna 1863.)

U zbirci Dječje i domaće bajke objavljene su neke od najomiljenijih bajki Crvenkapica, Snjeguljica, Pepeljuga, Trnoružica, Kralj žabac. Ivica i Marica. Zbirka je prevedena na više od 170 jezika, a 2005. uvrštena je u UNESCO-vu svjetsku baštinu.

Učenici drugog razreda također su sudjelovali u obilježavanju Godine braće Grimm posjetivši školsku knjižnicu prije odlaska na proljetne praznike. Učenici su s knjižničarkom i učiteljicom razgovarali o bajkama braće Grimm. Razgovorom smo utvrdili da većinu bajki poznaju zahvaljujući animiranim filmovima, a dijelom i slikovnica. Čitali smo bajku Zlatna  guska, razgovarali o njoj, a potom su učenici izrađivali straničnike na temu Grimmovih bajki. Potaknuti radionicom, učenici su na odlasku iz knjižnice posudili knjige i proveli proljetne praznike čitajući Bajke braće Grimm.

Fotogalerija