Ruksak (pun) kulture

Autor: Lea Putnik, 22. 11. 2022.

Danas je u našoj školi održana radionica 'Ruksak (pun) kulture' koju podržava Ministarstvo kulture i medija RH, a ovom prilikom provodi umjetnička organizacija "Format C". Projekt Ruksak (pun) kulture jedinstveni je kulturno-edukativni program na državnoj razini koji su zajedno pokrenuli Ministarstvo kulture Republike Hrvatske i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta kao dopunski program potpore kurikulumu u vrtićima, osnovnim i srednjim školama.

Na radionici su sudjelovali  učenici 5.-8. razreda, a tema radionice bila je 'Uvod u digitalnu animaciju'. Učenici/e su na radionici upoznali strukturu i multimedijsku plastičnost najčešće korištenih digitalnih video formata te izmjenama u njihovu kodu direktno mijenjali njihovu vizualnu manifestaciju čime su stvarali neočekivane kolorističke kompozicije u stilu impresionističke, ali i apstraktne vizualne umjetnosti. Uz praktičnu primjenu otvorenih alata za stvaranje digitalne novomedijske umjetnosti učenici/e su se upoznali s terminologijom digitalnog sadržaja, te dobili osnovni uvid u korištenje naprednih metoda kao što su transkodiranje, enkodiranje, digitalni kodeci, kompresija, skriptiranje...

Ovom interdisciplinarnom radionicom učenici/e su stekli uvid u suvremenu povezanost likovnog umjetničkog izražavanja s informatičkim sustavima i alatima, kao i njihove etičke implikacije. Stečeno znanje primjenjivo je u osobnom likovnom stvaralaštvu, ali i pri uspješnijem kretanju raznim zavrzlamama suvremenih multimedijskih formata.

Pogledajte našu fotogaleriju.