> Mozgalice

Mozgalice

Ovu je zagonetku Albert Einstein sastavio u 20.stoljeću.  Tvrdio je da ju 98% svjetske populacije nije u stanju riješiti.

ZADATAK: 1.Postoji pet kuća i svaka je različite boje.
2.U svakoj kući živi po jedna osoba različite nacionalnosti.
3.Stanar svake kuće ima svoje omiljeno piće.
4.Stanar svake kuće ima omiljenu marku cigareta.
5.Stanar svake kuće ima neku kućnu životinju.
PITANJE: Čiji je zec?
NAPUTCI: Britanac živi u crvenoj kući.
Šveđanin ima psa.
Danac voli piti čaj.
Zelena kuća lijevo je od bijele.
Vlasnik zelene kuće pije kavu.
Pušač PallMall-a drži pticu.
Čovjek koji živi u srednjoj kući pije mlijeko.
Vlasnik žute kuće puši Dunhill.
Norvežanin stanuje u prvoj kući.
Pušač Malbora stanuje pokraj onoga koji ima mačku.
Čovjek koji ima konja stanuje pokraj onoga koji puši Dunhill.
Čovjek koji puši Winfielt rado pije pivu.
Norvežanin stanuje pokraj plave kuće.
Nijemac puši Rothmanns.
Čovjek koji puši Malboro ima susjeda koji pije vodu.

ZADATAK:
Kako će čovjek prenijeti na drugi stranu rijeke vuka, kozu i kupus, ali mu u čamac stane samo jedna od tri... ? Zapamtite na obali ne smijete ostaviti samoga vuka i kozu ili kozu i kupus!

Koji broj nedostaje ?

4-6-5     3-5-4     2-8-?

Učenik je kupio 4 po cijeni različite bilježnice. Prve tri bilježnice stoje 36 kn, sve bez druge stoje 40 kn, bez treće 38 kn, a sve bez prve 42 kn. Koliko je cijena svakoj?

Ako Ivo ima 5 jabuka u košari i želi ih podijeliti na petero djece tako da svaki dobije jednako mnogo jabuka, a da jedna jabuka ostane u košari. Kako će to učiniti?

Liječnik ti daje tri tablete i kaže da uzimaš jednu svakih pola sata. Za koliko ćeš sati potrošiti tablete?

Trećina ribe otpada na glavu, četvrtina na rep, a sredina ima 100g. Kolika je masa cijele ribe?

Cigla ima masu 1 kg i još pola cigle. Kolika je masa cigle?

Koliko godina ima Dijana? Njezina je baka četiri puta starija od nje, a skupa imaju 80 godina.

U ormaru je 50 crnih i 50 crvenih čarapa. Sasvim je zamračena soba, a vi razmislite koliko čarapa morate izvaditi da bi bili sigurni da ste izvadili par čarapa iste boje.

« Ožujak 2024 »